mahasal1
Irannative
Irannative

خوراکی های موثر در داشتن پوست شفاف

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

خوراکی های موثر در داشتن پوست شفاف

پوست شفاف
اگر می خواهید پوستی شفاف ، سالم و براق داشته باشید ، توصیه می کنیم از این ۵ خوراکی میل کنید.

تا به حال فکر کرده‌اید که فلفل، رازیانه، سیب، هلو و سایر مواد طبیعی چه اثری بر پوست شما دارند؟

۱- فلفل و سرطان پوست
پژوهشگران، نوعی ماده شیمیایی را در فلفل تند پیدا کرده‌اند که با سرطان پوست در ارتباط است. این ترکیب موجود در فلفل «کاسپایسین» نام دارد. کاپسایسین که به‌طور گسترده در غذاهای حاوی فلفل تند در سراسر جهان استفاده می‌شود در کِرِم‌های معمولی نیز با هدف کاهش درد کاربرد دارد و نقش آن در ایجاد سرطان همواره بحث برانگیز بوده است.

پیش از این، محققان نشان داده‌اند که کاپسایسین سبب ترغیب مرگ سلولی در سلول‌های سرطانی می‌شود اما یافته‌های جدید همچنین نشان داده است که این ماده می‌تواند به‌عنوان یک ترکیب سرطان‌زا عمل کند بویژه در زمانی که تومور سرطانی در مرحله رشد قرار دارد. نگرانی مهم‌تر، وجود این ترکیب طبیعی فلفل تند در مسکن‌های معمولی است که می‌تواند خطر بروز سرطان پوست را تشدید کند.

۲- ماسک‌های میوه
ماسک‌های شیمیایی و میوه‌ای به دلیل ایجاد حساسیت و ناراحتی پوستی توصیه نمی‌شوند. این ماسک‌ها تنها باعث رطوبت موقت می‌شوند و تاثیر به‌سزایی ندارند.

سطح پوست مکانیسم دفاعی دارد و مواد به سختی می‌توانند از راه پوست نفوذ کنند و آن را تحت‌تاثیر قرار دهند و به همین دلیل، استفاده درست از ماسک‌های میوه تنها باعث مرطوب شدن پوست می‌شود.

ماسک‌های میوه می‌توانند حساسیت‌زا باشند و در صورت استفاده نادرست و تست نکردن، باعث ناراحتی‌های پوستی می‌شوند.

گفته می‌شود ماسک خیار به پوست، رطوبت می‌بخشد ولی در بعضی پوست‌ها ایجاد حساسیت می‌کند و می‌تواند خطرناک باشد.

قبل از مصرف، مقداری از ماسک باید روی بازو یا ساعد تست شود و در صورت نداشتن حساسیت، پس از انجام تست از آن استفاده کرد.

۳- میوه‌های دوستدار پوست
در چین باستان، ملکه‌ها برای زیبایی پوست و محافظت از آن، رموز خاصی داشتند که به شاهزاده‌های پس از خود منتقل می‌کردند. برخی از این رازها شامل رژیم‌های غذایی به‌خصوصی بودند.

این رژیم‌های زیبایی باستانی غذاهایی هستند که به سلامت پوست کمک می‌کنند؛ مانند آلبالو، گیلاس، سویای سیاه، گردو، عناب و برخی خوراکی‌های مشابه. همچنین مرکبات به عنوان خوراکی‌های التیام‌بخشی که حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان هستند، به سلامت پوست کمک می‌کنند.اگر پوست خشکی دارید کمی بیشتر روغن کتان، روغن کنجد، روغن زیتون و روغن خالص نارگیل مصرف کنید. هر روز آووکادو، مقداری آجیل و دانه‌های مختلف مصرف کنید. خصوصا بلوط، فندق، گردو و تخمه آفتابگردان مواد مفیدی هستند.
۴- خواص ماست
ماست دارای فرمول طبیعی مناسبی برای سلامت پوست است. ماست حاوی اسید لاکتیک است که به صورت طبیعی تولید آلفاهیدروکسی اسید می‌کند که می‌تواند به آرامی لایه‌های سلولی مرده را به صورت طبیعی بردارد و پیلینگ کرده و پوستی صاف و زیبا ایجاد کند.
ماست برای پوست‌های حساسی که نمی‌توانند آلفاهیدروکسی اسید را تحمل کنند، می‌تواند ماده مفیدی باشد. به مرور زمان ماست می‌تواند لکه‌های پوست را روشن کند.
برای استفاده از ماست ابتدا صورت خود را بشویید و ماست را مانند کِرِم روی صورت خود صاف کنید و ۱۵ دقیقه باقی بگذارید؛ سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و با یک مرطوب کننده طبیعی پوست را مرطوب کنید. برای کاهش قرمزی پوست که ممکن است پس از پاک کردن ماست ایجاد شود، از کمپرس سرد استفاده کنید.
۵- موم‌های جلبکی
مناطق شایعی که موم انداختن برای آنها انجام می‌شود؛ عبارتند از: اندام فوقانی، زیربغل، کشاله ‌ران، تنه و ناحیه تناسلی اما بیشتر پزشکان توصیه می‌‌کنند از موم انداختن در مناطق زیربغل، کشاله ران و ناحیه تناسلی به خاطر عوارض احتمالی و تحریک غدد لنفاوی منطقه‌ای، استفاده نشود.در داخل گوش، بینی، مژه، پلک، ناحیه تناسلی آقایان و و نوک پستان نیز نباید از موم استفاده شود. به تازگی، انواع خاصی از موم به بازار آمده که می‌توان از آن دسته به موم جلبک دریایی اشاره کرد که اگرچه پایه دریایی دارد ولی به هر حال، عوارضی مشابه با روش مرسوم موم انداختن و احتمال انتقال عوامل بیماری‌زای جلبکی دارد.


 

اگر زیاد اهل لوازم آرایشی، انواع کرم‌ها یا مراقبت‌های پوستی نیستید و دنبال راه دیگری برای زیبایی پوستتان هستید به مواد غذایی اعتماد کنید. خوردن این غذاها بسیار بهتر از استفاده از لوارم آرایشی است و تاثیر زیادی در شفافیت پوست دارد.پس بیایید به نعمت های خداوند اعتماد کنیم.

مواد غذایی سرشار از پروتئین را دریابید

سینه‌ی مرغ بدون پوست، ماهی، انواع لوبیا، آجیل و مواد غذایی حاوی پروتئین دارای موادی هستند که با اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کنند. زمانی که پروتئین هضم می‌شود اسید آمینه‌هایی آزاد می‌کند که نقش موثری در ساخت سلول‌ها دارند.
اگر ذخیره‌ی این اسید آمینه‌ها بالا باشد احیا و بازسازی سلول‌های پوستی و کلاژن به خوبی انجام می‌گیرد. توصیه می‌کنیم پروتئین‌های کم چرب مصرف کنید. سلول‌های پوستی به میزان زیادی مایعات نیاز دارد تا غشای نرمی داشته و مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کنند. برای داشتن پوستی نرم و مرطوب، ۶ تا ۸ فنجان آب بنوشید.

خواص سیر

سیر حاوی پولیفنول‌هایی است که از پوست حفاظت می‌کنند. یک سیر کوب دم دستتان باشد و به غذاهایتان سیر له شده اضافه کنید. توصیه می‌کنیم روزی یک حبه سیر میل کنید.

سویا بخورید

مطالعات نشان داده، سویا می‌تواند برخی تاثیرات مضر آفتاب روی پوست را برطرف کند یا روند آن را کاهش دهد. مکمل‌های حاوی سویا که حاوی ترکیبات ویتامینی، پروتئین از نوع پروتئین موجود در ماهی‌ها و ترکیبات موجود در چای سبز و سفید هم بودند، ۶ ماه پس از شروع، مصرف ساختار پوست را تقویت و برخی از چین و چروک‌های پوست را برطرف می‌کنند.
غذاهای استثنایی مناسب پوست مصرف کنید

در چین باستان ملکه‌ها برای زیبایی پوست و محافظت از آن رموز خاصی داشتند که به شاهزاده‌های پس از خود منتقل می‌کردند. برخی از این رازها شامل رژیمهای غذایی به خصوصی بودند. برخی از این غذاها غذاهای خارجی گران قیمت بودند و برخی از آنها غذاهایی بودند که امروزه نیز به راحتی در دسترس هستند.

این رژیمهای زیبایی باستانی غذاهایی هستند که به سلامت پوست کمک می‌کنند مانند آلبالو، گیلاس، سویای سیاه، گردو، عناب و برخی خوراکی‌های مشابه. همچنین مرکبات هم به عنوان خوراکی‌های التیام‌ بخش که حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان هستند به سلامت پوست شما کمک می‌کنند.

اگر پوست خشکی دارید کمی‌بیشتر روغن کتان، روغن کنجد، روغن زیتون و روغن خالص نارگیل مصرف کنید. هر روز آووکادو، مقداری آجیل و دانه‌های مختلف مصرف کنید. خصوصا بلوط، فندق، گردو و تخمه‌ی آفتابگردان مواد مفیدی هستند. ماست مصرف کنید، خوردن دوغ زیاد نیز معجزه می کند.

 

ارسال نظر